בדרך לדירה החדשה מטפלים בבירוקרטיה

לפי הלך הרוח בשנים האחרונות נדמה שאין ויכוח – רכישת דירה היא אחד היעדים המרכזיים מבחינתו של כל אדם בישראל, בוודאי אלה הצעירים. בזמן שאנחנו חולמים על דירה מרווחת ונוחה שבה נרחיב גם את המשפחה, אנחנו צריכים לזכור שמדובר בתהליך שדורש התמודדות עם כמה שלבים עיקריים, ביניהם גם זה שהישראלים אוהבים במיוחד. בירוקרטיה. אז מה צריך לדעת ואיך עוברים את זה?

התחלתם מקבלת החלטה בסיסית, והיא לעבור דירה. עד כאן הכל נראה פשוט, אבל עכשיו נתחיל להיכנס לפרטים הקטנים יותר. בשלב הזה רצוי להתייעץ עם עורך דין ולהבין בדיוק מה צפוי לכם בכל הקשור לתכנון המס, המשכנתא, הנושאים שצריך להתמקד בהם ואם אפשר תוכלו לקבל גם סיוע בתהליך המשא ומתן. עוד לפני שתתקדמו אפשר וכדאי לפנות לבנק לקבלת אישור עקרוני למשכנתא. זו נקודה חשובה שתעזור לכם להבין מה התקציב שלכם, כמה תשלמו מדי חודש והאם אתם באמת יכולים לעמוד בהתחייבות הזו.

עם אישור עקרוני למשכנתא וליווי מקצועי ומשפטי, תוכלו להתקדם לשלב הבא. אתם יודעים, השלב זו מסיירים בין דירות, מדברים עם מתווכים ובוחרים דירה שמתאימה למידות ולצרכים שלכם. אל תמהרו לקבל החלטה אם אתם לא לגמרי בטוחים, וממש כדאי לבחון גם את הסביבה עצמה. כלומר, במקום להתמקד רק במה שקורה בין ארבעת הקירות הביטו אל הרחוב, ודאו שלא מדובר בציר תנועה מרכזי ורועש, ואל תשכחו לבדוק נושאים כמו חניה פרטית (אם היא חשובה), קרבה למוסדות חינוך (אם יש לכם ילדים או תכניות להביא אותם לעולם) וכיו"ב.

מצאתם דירה, החלטתם שאתם מוכנים גם למכור את שלכם – בהנחה שיש לכם דירה כזו – והכל נראה נפלא. עכשיו מתחילה עבודת ניירת, וזה גם השלב שבו הזהירות חשובה עוד יותר מאי פעם. אחרי המשא ומתן, ואחרי שתערכו כמה בדיקות כדי לוודא שהכל תקין ואין תקלות שדורשות תשומת לב, יגיע שלב ההסכם. בשלב הזה חשוב עוד יותר לקבל ייעוץ משפטי, רק כדי לוודא שאתם שומרים על הזכויות שלכם ונמנעים מבעיות שעשויות לעלות לכם הרבה מאוד (כסף ועצבים) בהמשך.

אחרי שתשלימו את השלב הזה, תסגרו את סוגיית המשכנתא, תחתמו על הסכם מכר ותדווחו גם לרשויות המס, תצטרכו לשלם מס רכישה ולהמשיך להתמודד עם לא מעט ניירת ומסמכים, בירוקרטיה והליכים פורמליים. אם זה נשמע לכם כמו כאב ראש אחד גדול אתם לא ממש טועים, וזו בדיוק הסיבה לא לעשות את זה לבד.

קישורים קשורים:

עו"ד יונתן גולדברג באתר Law Guide

עו"ד יהונתן גולדברג במדריך העסקים של ישראל

עורך הדין יהונתן גולדברג באתר של לשכת עורכי הדין

אתר הבית של יונתן גולדברג

יהונתן גולדברג באתר EASY