כך תבחרו מורה נהיגה שמתאים לכם

הרגע הזה מגיע לכל אחד ואחת, אם כי בנקודות זמן שונות. יש מי שרוצה להשלים את לימודי הנהיגה טרם הגיוס לצה"ל, ויש מי שלא מרגיש שזה חסר לו עד תחילת לימודי התואר או עד לדייט הראשון שבו הוא מגלה שאין לו איך לאסוף את הבחורה שאחריה חיזר במשך חודשים. אם כן, השאלה החשובה היא לא מתי תחליטו שהגיע הזמן להיכנס למים ולהתחיל לעבוד על רישיון הנהיגה – אלא איך תעשו את זה נכון. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לתכנן.

שלב ראשון – מבחן התיאוריה

עוד לפני שתתחילו לחפש מורה נהיגה, וגם לפני שתתיישבו מאחורי ההגה, התחילו ללמוד את כל החומר הדרוש למבחן התיאוריה. המבחן התיאורטי הזה הוא למעשה הכלי שבודק את הידע שלכם ואת ההיכרות עם הכביש ועם חוקי התנועה, והידע הזה קריטי לכל מי שמתמקם במושב הנהג, בין אם לצורך לימודי נהיגה ובין אם לאחר השלמת הלימודים וקבלת הרישיון. כדי שתוכלו לקבל את הידע באופן מקיף ויסודי, בלי לפספס אף פרט או חוק, תוכלו להירשם לקורס תיאוריה או לאסוף כמה חברים טובים שילמדו יחד אתכם את כללי הכביש. ליווי של מדריך במסגרת קורס תיאוריה הוא לרוב מומלץ יותר, משום שהוא יאפשר לכם להעמיק את הלמידה ולשפר את הידע שלכם, אבל מי שמעדיף ללמוד לבד יכול לרכוש ספרי לימוד מתאימים ולהתחיל לשנן את סמלי התמרורים ואת החוקים השונים.

 

שלב שני – עולים על הכביש

אתם לא חייבים לחכות להשלמת מבחן התיאוריה כדי להתחיל ללמוד נהיגה, אבל רצוי שתשלימו כמה שיעורים בקורס תיאוריה או לכל הפחות תתמצאו קצת יותר בחוקי הכביש – ורק אז תצאו לדרך ותתמקמו על מושב הנהג. בבחירת מורה לנהיגה שיתאים לכם רצוי שתתמקדו בכמה אלמנטים עיקריים, ובעיקר בכימיה שלכם עם המורה, ברמת הסבלנות שלו ובהמלצות של תלמידיו. מורים שונים עשויים להשפיע על הביטחון של תלמידיהם בכביש, וזוהי נקודה חשובה מאוד שרצוי לקחת בחשבון. בנוסף, ישנם מורים לנהיגה שמלמדים על רכב אוטומטי בלבד, בעוד אחרים ילמדו אתכם לנהוג עם תיבת הילוכים ידנית. מאחר ורוב הרכבים בישראל אוטומטיים, סביר להניח שתעדיפו ללמוד על רכב אוטומטי. עם זאת, רישיון על רכב רגיל מאפשר לכם לנהוג בשני סוגי הרכבים (בהשוואה לרישיון על רכב אוטומטי, שמגביל אתכם רק לרכבים אוטומטיים).