כך תגיעו לראיון עבודה מוכנים

אחרי הצבא, עם השלמת התואר הראשון או כמשרה ראשונה בתחום חדש לחלוטין – אין זה משנה מה הכיוון התעסוקתי שלנו ומה אנחנו רוצים להיות כשנגדל, התמודדות עם ראיון עבודה היא אתגר שאנחנו צריכים ללמוד להתגבר עליו. ישנן דרכים שונות ומגוונות להתכונן לראיון עבודה, אבל עוד לפני שנחלק לכם כמה טיפים חיוניים חשוב להבין שראיון עבודה בנוי באופן דומה למדי בכל ארגון, בכל גיל וכמעט בכל משרה. ההבדלים העיקריים קשורים בכם, במסרים שלכם ובאופן שבו אתם נתפסים בעיני המראיין. כך תוכלו להגיע לראיון הזה מוכנים.

 

הכירו את הארגון ואת המשרה

רגע לאחר שקורות החיים שלכם התקבלו ונקראו לעומק על ידי רכזת משאבי אנוש או על ידי מנהל המחלקה הצפוי לראיין אתכם, הגיע תורכם לערוך מחקר קצר. בעידן שבו האינטרנט הוא כלי מחקר מעמיק אין כל סיבה שלא תבדקו את השטח ותדעו לקראת מה אתם צועדים. אם אתם מגיעים לראיון למשרה שיווקית בחברת מזון כדאי שתכירו את הרקע של החברה, קמפיינים קודמים ומודעות פרסום שונות, מה שיעזור לכם להעלות במהלך הריאיון התייחסות לקמפיינים קודמים ולמיתוג של החברה. אם אתם מתמודדים על משרה ניהולית, היכרות עם החזון של הארגון יעזור לכם להדגיש את הערכים המשותפים שלכם עמו. כל אלה יביאו לנקודות זכות משמעותיות.

 

כבדו את המעמד

הרושם הראשוני שתעשו על המראיין יחל עוד כשתשבו בחדר ההמתנה. אם לא תהיו שם במועד שנקבע לראיון אתם עשויים להתחיל מנקודת פתיחה שלילית מאוד, שכן איחורים הם סימן רע מבחינתו של המעסיק הפוטנציאלי. אם תגיעו אל הריאיון בלבוש מרושל, עם כפכפים או עם שיער שאיננו מסודר, אתם עשויים להיתפס כעצלנים או כחסרי רצינות, תכונות שמעסיקים מעדיפים להימנע מהן. השקיעו עוד כמה דקות מול הראי, ודאו שאתם לבושים בצורה מכובדת, וגם אם הנעליים הסגורות אינן נעימות לכם בחום של יולי-אוגוסט, שימו בתיק את הכפכפים והחליפו מיד כשתצאו משטח הארגון. אל הריאיון תיכנסו במיטבכם!

 

אל תשכחו לחייך

חיוך יעשה את העבודה גם כשאתם קצת נתקעים או מתבלבלים. ידוע שהחיוך גורם לאחרים לחייך ולתפוס אותנו באופן חיובי הרבה יותר, ומכאן שגם אם אתם לחוצים או נרגשים, וגם אם נדמה לכם שהתחלתם ברגל שמאל, אין כמו חיוך על השפתיים כדי לשדר ביטחון ורוגע. מעבר לכך, ריאיון עבודה הוא לא אירוע מאיים ומלחיץ כפי שאתם אולי חושבים, חייכו ותנסו ליהנות מההתנסות.