תביעות קטנות – מה הן בעצם?

קורה לנו לא פעם שאנחנו נקלעים לחיכוך עם ספק או לחילוקי דעות עם לקוח. אנחנו בטוחים שאנחנו צודקים, שאנחנו יודעים טוב יותר מה אמור לקרות. אנחנו גם מרגישים שנעשה לנו עוול, ומגיע לנו סכום מסוים – בין אם משום שנלקח מאיתנו שלא לצורך, ובין אם משום שמגיע לנו פיצוי על עוגמת הנפש. במקרים רבים אנחנו עשויים להגיע לבית המשפט עם תביעת ענק וצי של עורכי דין, אבל במקרים רבים נוכל להסתפק בעצמנו, בוודאי כשהאפשרות שלפנינו היא הגשת תביעה קטנה. מה זה אומר, ואיך תעשו את זה?

כמה הגדרות פשוטות

באופן כללי תביעות קטנות הן בדיוק כפי שהן נשמעות – תביעות שבהן הסכום הנדון נמוך יחסית. מאחר ומדובר בסכומים קטנים, וגם בתביעות פשוטות יותר, אנחנו מגיעים אליהן ללא ייצוג משפטי. מצד שני, כדי שנוכל להפיק את המיטב מהתביעה שלנו רצוי שנדע להתכונן אליה טוב יותר, גם אם אין עורך דין שיציג את הגרסה שלנו בפני השופט. אז איך בכל זאת עושים את זה? מתחילים מתיאור כתב התביעה באופן ברור ונהיר ככל האפשר, שוטחים את הגרסה עם כל העובדות הקיימות (וכל מסמך או תיעוד שיתמוך בגרסה הזו) ודואגים להבהיר גם מה מגיע לנו לדעתנו. מה סכום הפיצוי שלדעתנו ראוי ומדוע? האם מדובר בפיצוי על עוגמת נפש, בחישוב ההוצאות שלנו או בחישוב אחר שהגענו אליו בדרך אחרת?

להתכונן לקראת הרגע הגדול

יש לא מעט אנשים שבוחרים לקבל הכוונה משפטית מחבר שעוסק בתחום או מעורך דין שמבין דבר או שניים. הם מעדיפים לרוב למצוא חנות יין טובה ולהודות על הסיוע בדרך יפה אחרת. עם זאת, חשוב לזכור שלבית המשפט אתם מגיעים לבדכם ולכן רצוי שתשלטו בכל הפרטים הקטנים, תדעו בדיוק מה אתם רוצים לומר וגם תהיו מוכנים לכל מתקפה או מגננה מהצד השני. אם יש ראיות כלשהן שיפעלו לרעתכן רצוי שתהיו ערוכים לקראתן עם תשובה או הסבר שיניחו את הדעת.

פשרה – האם כדאי?

השאלה הזו תלויה רק בכם. אם אתם מרגישים שהתביעה הזו בידיים שלכם ותוכלו לצאת עם ידכם על העליונה בהחלט ייתכן שתעדיפו להמשיך להילחם. אם נדמה לכם שזה לא ממש ככה, או אם אתם עייפים מכדי להילחם ולהגיע לדיון מול שופט וצד אחר שמתגונן, הסכם פשרה יכול להשתלם לכם. זאת בהנחה שאתם לא יוצאים נפסדים, ושהרווח הפוטנציאלי (והריאלי) שלכם לא יהיה שונה יותר אם תמשיכו בקרב.